Прејди на содржината

Шибенско-книнска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шибенско-книнска Жупанија
Šibensko-kninska županija
Жупанија
Знаме на Шибенско-книнска ЖупанијаГрб на Шибенско-книнска Жупанија
Шибенско-книнската Жупанија (портокалова боја) во Хрватска (жолта боја)
Шибенско-книнската Жупанија (портокалова боја)
во Хрватска (жолта боја)
Главен градШибеник
Управа
 • ЖупанГоран Паук
Површина
 • Вкупна2.994 км2 (1,156 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно112.891
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Повикувачки број022
ISO 3166HR-15
Мреж. местоhttp://www.sibensko-kninska-zupanija.hr/

Шибенско-книнска Жупанијажупанија во средна Далмација со седиште во Шибеник. Се граничи со Задарската Жупанија на север, и со Сплитско-далматинската Жупанија на југ.

Население

[уреди | уреди извор]

Шибенско-книнска Жупанија

[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година жупанијата броела 112.891 жител со просечна густина на населеност од 37,8 жители на км2.

Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 88,44%, Срби 9,06%, Албанци 0,29%, Словенци 0,13% и Бошњаци 0,13%. Според пописот од 1991 године, Хрватите биле 61,7%, а Србите 34,2%.

Бројот на жителите низ годините

[уреди | уреди извор]
година на попис 1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001
бр. на жители 85.163 89.831 92.854 103.302 118.310 130.238 134.215 147.166 148.360 157.405 164.757 161.199 152.128 152.477 112.891
  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]