Алипашина тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тврдина Али Паша)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алипашина тврдина
Castle of Ali Pasha in Albania facing mountains.jpg
Алипашината тврдина
Општи податоци
Град Бутринт
Земја Албанија

Алипашина тврдина или Бутринтска тврдина (албански: Kalaja e Butrintit) — тврдина која се наоѓа во Бутринт, Албанија. Тврдината е посветена на Али Паша Јанински. Тврдината била резиденција во 1820 година. Претходно, во 1819 година била доградена со три кули.