Прејди на содржината

Суперкуп на УЕФА 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на УЕФА 2012
Датум31 август 2012
СтадионСтадион Луис II, Монако
Играч на
натпреварот
Радамел Фалкао (Атлетико М.)[1]
СудијаДамир Скомина (Словенија)[2]
Гледачи14,312[3]
Временски приликиОблачна ноќ
19°C
60% влажност[4]
2011
2013

Суперкуп на УЕФА 2012 беше 37-мо издание од Суперкупот на УЕФА, годишниот фудбалски натпревар помеѓу победникот во Лигата на Шампионите и Европа Лигата, двете европски клупски натпреварувања организирани од страна на УЕФА. Беше одигран на стадионот Луис II во Монако на 31 август 2012, помеѓу победникот на Лига на Шампиони 2011/12, Челзи од Англија и победникот на УЕФА Европа Лига 2011/12, Атлетико Мадрид од Шпанија.[5]

Атлетико Мадрид го победил Челзи со 4–1, освојувајќи го својот втор УЕФА Супер Куп.[1]

Стадионот Луј II во Монако бил домаќин на Суперкуп на УЕФА секоја година од 1998. Изграден во 1985, стадионот е домашен терен на Монако, кој игра во францускиот лигашки систем.

Капацитетот на стадионот Луис II изнесува 18,000 седишта. Повеќе од 70 проценти од билетите биле резервирани за неутралната публика и за навивачите на двата клуба. Челзи и Атетико Мадрид ги доделиле нивните билети директно на нивните навивачи. Билетите за неутралната публика биле наменети за трибината наспроти главната трибина и чинеле 70 евра и .[6] Останатиот дел од билетите се продавал ексклузиво преку мрежното место UEFA.com од 15 јуни до 2 јули.[7]

Тим Квалификација Претходни настапи
Англија Челзи Лига на Шампиони 2011/12 победник 1998 победник
Шпанија Атлетико Мадрид УЕФА Европа Лига 2011/12 победник 2010 победник

Досега во финалниот натпревар од УЕФА Супер Купот, англиските и шпанските екипи се сретнувале 4 пати (1979, 1980, 1982, 1998), каде што англиските тимови биле поефикасни победувајќи на три од четирите натпревари.[8]

Натпревар

[уреди | уреди извор]
31 август 2012
20:45 CEST
Челзи Англија 1–4 Шпанија Атлетико Мадрид Стадион Луис II, Монако
Гледачи: 14,312[3]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)[2]
Кејхил гол 75' Report Фалкао гол 6'19'45'
Миранда гол 60'
Челзи
Атлетико Мадрид
GK 1 Чешка Петр Чех
RB 2 Србија Бранислав Ивановиќ добил жолт картон во 29-тата минута 29'
CB 24 Англија Гери Кејхил
CB 4 Бразил Давид Луиз
LB 3 Англија Ешли Кол заменет 90'
CM 12 Нигерија Џон Оби Микел
CM 8 Англија Френк Лампард (кап.)
RW 7 Бразил Рамирес заменет 46'
AM 17 Белгија Еден Азар
LW 10 Шпанија Хуан Мата заменет 81'
CF 9 Шпанија Фернандо Торес
Замени:
GK 22 Англија Рис Турнбул
DF 34 Англија Рајан Бертранд влегол во игра 90'
MF 6 Шпанија Ориол Ромеу
MF 11 Бразил Оскар влегол во игра 46'
MF 16 Португалија Раул Меирелеш
FW 23 Англија Даниел Стариџ влегол во игра 81'
FW 13 Нигерија Виктор Мозес
Тренер:
Италија Роберто Ди Матео
GK 13 Белгија Тибо Куртоа
RB 20 Шпанија Хуанфран
CB 23 Бразил Миранда
CB 2 Уругвај Диего Годин
LB 3 Бразил Филипе Луис
DM 4 Шпанија Марио Суарез
DM 14 Шпанија Габи (кап.)
RW 7 Шпанија Адријан Лопес заменет 56'
AM 6 Шпанија Коке заменет 81'
LW 10 Турција Арда Туран
CF 9 Колумбија Радамел Фалкао заменет 87'
Замени:
GK 25 Шпанија Серхио Асенхо
DF 17 Португалија Силвио
DF 18 Аргентина Ката Диаз
MF 8 Шпанија Раул Гарсија влегол во игра 81'
MF 21 Турција Емре Белозоглу влегол во игра 87'
MF 11 Уругвај Кристијан Родригес влегол во игра 56'
FW 19 Бразил Диего Коста
Тренер:
Аргентина Диего Симеоне

Човек на натпреварот:
Колумбија Радамел Фалкао (Атлетико Мадрид)[1]

Судии асистенти:
Примож Архар (Словенија)[2]
Матеј Жунич (Словенија)[2]
Четврти судија
Бојан Ул (Словенија)[2]
Дополнителни судии асистенти
Матеј Југ (Словенија)[2]
Славко Винчиќ (Словенија)[2]

Правила[9]

 • 90 минути.
 • 30 минути продолжение доколку е потребно.
 • Изведување пенали доколку сè уште е изедначен резултатот.
 • Седум замени.
 • Максимум 3 измени.

Статистика

[уреди | уреди извор]

Прво полувреме[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 0 3
Вкупно шутеви 5 11
Шутеви во гол 4 7
Одбрани 4 4
Посед на топка 58% 42%
Корнери 1 1
Фаули 5 9
Офсајди 1 2
Жолти Ккртони 1 0
Црвени картони 0 0

Второ полувреме[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 1 1
Вкупно шутеви 7 7
Шутеви во гол 3 5
Одбрани 4 2
Посед на топка 56% 44%
Корнери 2 5
Фаули 8 9
Офсајди 0 0
Жолти картони 0 0
Црвени картони 0 0

Вкупно[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 1 4
Вкупно шутеви 12 18
Шутеви во гол 7 12
Одбрани 8 6
Посед на топка 57% 43%
Корнери 3 6
Фаули 13 18
Офсајди 1 2
Жолти картони 1 0
Црвени картони 0 0

 1. 1,0 1,1 1,2 „Falcao fires Atlético to Super Cup glory“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 1 септември 2012.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Referee Skomina appointed for UEFA Super Cup“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 август 2012. Посетено на 29 август 2012.
 3. 3,0 3,1 „Full Time Report – Chelsea – Atlético Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 August 2012. Посетено на 31 August 2012.
 4. „Tactical lineups“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 31 август 2012.
 5. „Chelsea and Atlético to contest Super Cup“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 мај 2012. Посетено на 31 август 2012.
 6. „Apply now for UEFA Super Cup tickets“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 јуни 2012. Посетено на 31 август 2012.
 7. „UEFA Super Cup ticket sales end“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 јули 2012. Посетено на 31 август 2012.
 8. „Chelsea and Atlético latest in a long line“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 July 2012. Посетено на 31 August 2012.
 9. „Regulations of the UEFA Super Cup 2012“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 29 август 2012.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Team statistics“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 31 август 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]