Западна конференција (НБА): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск (4)
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск (4))
 
{{НБА градови|float=right|350px}}
 
'''Западната конференција''' на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] има петнаесет тимови, распоредени во три дивизии: [[Југозападна дивизија (НБА)|Југозападната]], [[Северозападна дивизија (НБА)|Северозападната]] и [[ПацифичкаТихоокеанска дивизија (НБА)|ПацифичкаТихоокеанска]]. Победникот на Западната Конференција игра во [[НБА Финале|Финалето на НБА]] против победникот на [[Источна Конференција НБА|Источната Конференција]]. Тимовите се организирани на наредниот начин:
 
''' [[Југозападна дивизија (НБА)|Југозападна Дивизија]]'''
* [[Хјустон Рокетс]]
 
''' [[ПацифичкаТихоокеанска дивизија (НБА)|ПацифичкаТихоокеанска Дивизија]]'''
* [[Голден Стејт Вориорс]]
* [[Лос Анџелес Клиперс]]

Прегледник