Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот менува: сé -> сè)
Нема опис на уредувањето
'''Повардарската епархија''' е една од десетте епрахии на [[Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија]], која ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Повардарската епархија''' ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
 
== Архиерејски намесништва ==
* [[Архиерејско намесништво Кавадарци]]
* [[Архиерејско намесништво Велес]]
* [[Архиерејско намесништво Гевгелија]]
 
== Познати манастири и цркви ==
* Полошки манастир - Св. Георгиј, Кавадаречко
* Св. Јован Ветерски, Велешко
* Пресвета Богородица, Велешко
* Манастир Св. Димитриј, [[Велес]]
* Моклишки манастир - Св. Никола, Кавадаречко
* Маркова пештерска црква, Кавадаречко
* Црква Пресвета Богородица, с. [[Дреново]]
 
 
== Историја на епархијата ==
Територијата на [[Република Македонија]] по својата географска положба го зазема централниот дел на [[Балканскиот Полуостров]] и претставува една од главните крстосници на економско-политичките и културните врски меѓу [[Европа]] и [[Блискиот Исток]]. Преку нејзината територија, уште од најдалечното минато, биле пренесувани традициите на народите и на разните етнички групи кои под разни историски околности и влијанија трпеле најразлични промени. Тие, како доказ за своето постоење оставиле богати и видливи траги кои што денес се неми сведоци. Тоа пред сè се богатите археолошки локалитети.
 
Градот [[Велес]] кој постоел како град уште пред раѓањето на Христа, за време на целата своја бурна историја заедно со својата околина се развивал и опстојувал во разни временски прилики и неприлики како што се војни, земјотреси, пожари, студови и друго. Со бројните манастири и цркви [[Велес]] во [[Средниот век]] прилегал на мала [[Света Гора]]. [[Велес]] како [[Епископско седиште]] се спомнува уште во XII век. Со тоа се потврдува дека во него и неговата околина се одвивал и развивал буен духовен и културен живот.
 
=== Градот Велес како архиерејско седиште ===
 
Од досегашните познати историски податоци се дознава дека Велес имал свој епископ за време на [[Охридскиот архиепископ Хоматијан]] ([[1215]] - [[1234]]). Сепак до [[1661]] г. нема сигурни податоци за другите велешки епископи. Постојат повеќе причини зошто е тоа така: на прво место е влијанието на политичките околности, а потоа, се разбира и црковните состојби во [[Охридската архиепископија]]. Епископите често биле присилно сменувани, од кои некои биле само по една година. Но од втората половина на XVII век веќе се познати приличен број имиња на велешки епископи кои во продолжение ќе ги именуваме:
# [[Мелетиј]] ([[1907]]-[[1912]]).
 
== Архиерејски намесништва ==
* [[Кавадаречко архиерејско намесништво]]
* [[Велешко архиерејско намесништво]]
* [[Гевгелиско архиерејско намесништво]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.povardarska-eparhija.org.mk] ОфицијаленОфицијално вебмрежно сајт на Повардарската епархија наместо] МПЦ
 
[[Категорија:Повардарска епархија| ]]