Св. Ѓорѓи (Блаце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Ѓорѓи

Карта

Местоположба 42°08′22″N 21°18′09″E / 42.13944° СГШ; 21.30250° ИГД / 42.13944; 21.30250Координати: 42°08′22″N 21°18′09″E / 42.13944° СГШ; 21.30250° ИГД / 42.13944; 21.30250
Основни податоци
Место Блаце
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште кај скопското село Блаце, Општина Чучер-Сандево. Претставува осамен наод од римско време.

При изградбата на железничката пруга е пронајден жртвеник со вотивен натпис, посветен на божествата Јупитер, Јунона и Минерва. Споменикот се наоѓа во близината на некогашната селска црква „Св. Ѓорѓи“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.