Царевец (Бразда)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833Координати: 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833
Основни податоци
Место Бразда
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Царевец — населба од римското време. На три километри западно од селото Бразда, на левата страна на Лепенец, на простор од околу 50 × 50 метри во нива се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и дел од вотивен споменик со латински натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште — утврдена населба од железното, раноантичкото, римското и доцноантичкото време;
  • Ѓорѓоецводовод од римското време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069