Видране (Бразда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видране is located in Македонија
Видране
Местоположба на Видране во Македонија
Местоположба 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833Координати: 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833
Основни податоци
Место Бразда
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Видране — е археолошко наоѓалиште откриено во Бразда, Општина Чучер-Сандево, Скопско.

Претставува наоѓалиште - црква и некрополоа од среден век.

Црквата е посветена најверојатно на Св Спас.[1] При досегашниот ископ нашле неколку предмети како крстови и кандила а во еден агол од црквата имало дупка, до која штом наишле го прекинале копањето и се со претпоставка дека е гробница [2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. древна црква [мртва врска]