Радишко (Кучевиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778Координати: 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Основни податоци
Место Кучевиште
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Радишко — некропола од римското време. На 2 километри јужно од селото Кучевиште, во нива се откриени 7 надгробни споменици со латински натписи и делови од камен саркофаг. Сопственикот на нивата ги пренел во дворот на својата полска куќичка во месноста Бреслики.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069