Прејди на содржината

Штитиње (Глуво)

Координати: 42°5′9″N 21°23′53″E / 42.08583° СГШ; 21.39806° ИГД / 42.08583; 21.39806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штитиње


Местоположба 42°5′9″N 21°23′53″E / 42.08583° СГШ; 21.39806° ИГД / 42.08583; 21.39806
Основни податоци
Место Глуво
Општина Чучер-Сандево
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Штитињеосамен наод од римското време. Во 1995 година во двор на куќа во селото Глуво е најден фрагмент од надгробна плоча со латински натпис и фриз од букраниони и гирланди, употребен како стожер. Бил донесен во 1913 година од местото Штитиње. Денес, фрагментот се наоѓа во Музејот на Град Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069