Прејди на содржината

Врбиче (Побожје)

Координати: 42°6′43″N 21°26′31″E / 42.11194° СГШ; 21.44194° ИГД / 42.11194; 21.44194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбиче

Карта

Местоположба 42°6′43″N 21°26′31″E / 42.11194° СГШ; 21.44194° ИГД / 42.11194; 21.44194
Основни податоци
Место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Врбиченекропола од доцноантичкото време. На 1 километар југоисточно од селото Побожје, во насока на селото Љубанци се пронајдени остатоци од некропола. При обработувањето на земјата мештаните виделе камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Гробишта — некропола од доцноантичко време; и
  • Зајкино — осамен наод од римско време.
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069