Прејди на содржината

Град (Кучевиште)

Координати: 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Град


Местоположба 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Основни податоци
Место Кучевиште
Општина Чучер-Сандево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градградиште од доцноантичкото време. На 6 километри северно од селото Кучевиште, на гребен со карпест врв и височина од 1.080 метри се гледаат темели од одбранбен бедем, зачувани на западната и југоисточната падина. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069