Ѓорѓоец (Бразда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорѓоец is located in Македонија
Ѓорѓоец
Местоположба на Ѓорѓоец во Македонија
Местоположба 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833Координати: 42°4′50″N 21°23′54″E / 42.08056° СГШ; 21.39833° ИГД / 42.08056; 21.39833
Основни податоци
Место Бразда
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѓорѓоецводовод од римското време. На еден километар југозападно од селото Бразда, во непосредната близина на краварската фарма се откриени остатоци од стар водовод (тубулуси). Насоката на протегањето на цевоводот е кон римскиот Скупи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште — утврдена населба од железното, раноантичкото, римското и доцноантичкото време;
  • Царевец — населба од римското време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069