Бања (Бањане)

Координати: 42°6′29″N 21°23′17″E / 42.10806° СГШ; 21.38806° ИГД / 42.10806; 21.38806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бања


Местоположба 42°6′29″N 21°23′17″E / 42.10806° СГШ; 21.38806° ИГД / 42.10806; 21.38806
Основни податоци
Место Бањане
Општина Чучер-Сандево
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Бањаводовод од римско време. На повеќе места во полето се пронајдени остатоци од стар водовод, цели и фрагментирани тубулуси што се протегаат во правецот северно од селото Бањане, кон месноста Бања. Тука се наоѓаат силни извори од кои водата била носена до римскиот Скупи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069