Лозје (Блаце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°09′00″N 21°19′44″E / 42.15000° СГШ; 21.32889° ИГД / 42.15000; 21.32889Координати: 42°09′00″N 21°19′44″E / 42.15000° СГШ; 21.32889° ИГД / 42.15000; 21.32889
Основни податоци
Место Блаце
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Лозјеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Блаце, Општина Чучер-Сандево. Претставува осамен наод од римско време.

При земјоделските работи е пронајдена надгробна плоча со латински натпис. Во фронтонот има релјефна претстава на задушна гозба. Според сознание од 1996 г. споменикот се наоѓа на местото каде што е пронајден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.