Барда (Блаце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барда

Карта

Местоположба 42°08′28″N 21°18′26″E / 42.14111° СГШ; 21.30722° ИГД / 42.14111; 21.30722Координати: 42°08′28″N 21°18′26″E / 42.14111° СГШ; 21.30722° ИГД / 42.14111; 21.30722
Основни податоци
Место Блаце
Општина Чучер-Сандево
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Бардаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Блаце, Општина Чучер-Сандево. Претставува осамен наод од римско време.

Во Долно Блаце, во имотот на Шкрета Дануш е најдена надгробна плоча со латински натпис. Според сознание од 1996 г. споменикот се наоѓа на местото каде што е откриен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.