Куќетини (Глуво)

Координати: 42°5′9″N 21°23′53″E / 42.08583° СГШ; 21.39806° ИГД / 42.08583; 21.39806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќетини


Местоположба 42°5′9″N 21°23′53″E / 42.08583° СГШ; 21.39806° ИГД / 42.08583; 21.39806
Основни податоци
Место Глуво
Општина Чучер-Сандево
Тип

 населба


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Куќетининаселба од раниот среден век. Во 1976 година на околу 800 метри северозападно од селото Глуво, на десната страна на Бањанска Река се регистрирани три големи јами во кои се најдени фрагменти од византиска глеѓосана керамика, насликана со спирални и флорални мотиви. Северно од јамите, на околу 200 метри, има урнатини од повеќе станбени објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Штитиње — осамен наод од римско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069