Гробишта (Побожје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 42°6′52″N 21°25′36″E / 42.11444° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11444; 21.42667Координати: 42°6′52″N 21°25′36″E / 42.11444° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11444; 21.42667
Основни податоци
Место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробиштанекропола од доцноантичкото време. Во центарот на селото Побожје, на левиот профил на главната улица, во насока југ-север, се гледаат петнаесетина гроба градени од масивни камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Врбиче — некропола од доцноантичко време; и
  • Зајкино — осамен наод од римско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069