Кучевиште (археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучевиште


Местоположба 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Основни податоци
Место Кучевиште
Општина Чучер-Сандево
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Кучевиште — осамени наоди од римското време. Во атарот на селото Кучевиште се пронајдени две надгробни плочи со латински натписи. Едниот од спомениците се чува во Музејот на Македонија во Скопје, а другиот во селската црква „Воведение на Пресвета Богородица“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бошњачка Чешма — некропола од доцноантичко време;
  • Град — градиште од доцноантичко време;
  • Градиште — утврдена населба од доцноантичко време; и
  • Радишко — некропола од римско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069