Зајкино (Побожје)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11444; 21.42667Координати: 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11444; 21.42667
Основни податоци
Место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Зајкиноосамен наод од римското време во селото Побожје. Како дел од конструкцијата на еден доцноантички гроб се пронајдени две надгробни плочи со латински натписи. Спомениците се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Врбиче — некропола од доцноантичко време; и
  • Гробишта — некропола од доцноантичко време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069