Св. Ѓорѓи (Бањане)

Координати: 42°6′29″N 21°23′17″E / 42.10806° СГШ; 21.38806° ИГД / 42.10806; 21.38806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Ѓорѓи


Местоположба 42°6′29″N 21°23′17″E / 42.10806° СГШ; 21.38806° ИГД / 42.10806; 21.38806
Основни податоци
Место Бањане
Општина Чучер-Сандево
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓиосамен наод од римското време. Во прагот на црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Бањане е вѕидана надгробна стела со релјеф и латински натпис кој е оштетен. Димензии: 119 × 56 см.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бања — водовод од римско време; и
  • Дуло — вила рустика од доцноантичко време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069