Шуманица (Мирковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°5′39″N 21°24′23″E / 42.09417° СГШ; 21.40639° ИГД / 42.09417; 21.40639Координати: 42°5′39″N 21°24′23″E / 42.09417° СГШ; 21.40639° ИГД / 42.09417; 21.40639
Основни податоци
Место Мирковци
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шуманицаархеолошко наоѓалиште крај скопското село Мирковци. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време. Северно од селото, на повеќе места во селските ниви се пронајдени остатоци од гробови. Мештаните повеќепати, при обработувањето на земјата, уништувале гробни конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 379, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069