Градиште (Кучевиште)

Координати: 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°6′34″N 21°25′4″E / 42.10944° СГШ; 21.41778° ИГД / 42.10944; 21.41778
Основни податоци
Место Кучевиште
Општина Чучер-Сандево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште (или Беговиште) — утврдена населба од доцноантичкото време. На 3 километри северно од селото Кучевиште, на ридот што доминира над околината со својата надморска височина од 900 метри, на врвот и на јужната падина се гледаат остатоци од утврдена населба. По површината се среќава голем број фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069