Маркова Кула (Чучер-Сандево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркова Кула
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 42°05′27″N 21°21′20″E / 42.09083° СГШ; 21.35556° ИГД / 42.09083; 21.35556Координати: 42°05′27″N 21°21′20″E / 42.09083° СГШ; 21.35556° ИГД / 42.09083; 21.35556
Основни податоци
Место Чучер-Сандево
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Маркова Кулаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Чучер-Сандево, Општина Чучер-Сандево. Претставува некропола од римско време.

Северно од градиштето Давина Кула се наоѓа некропола во која, во 1931 г., во еден случајно откопан гроб се пронајдени три надгробни плочи во секундарна употреба.[1]

Спомениците се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Давина Кула — кастел-градиште од римско и доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.