Портал:Класична музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Категории | Прашања | Уметност | Биографија | Култура | Географија | Историја | Математика | Философија | Наука | Општество | Технологија
уреди   

Портал „Класична музика“

FHM-Choir-Orchestra-mk2006-04.jpg
Класична музика е термин кој се употребува за музичката традиција која е непроменета и речиси дијаметрално спротивна на популарната музика на современата култура. Ова музика ги евоцира класичните традиции, се фокусира на формални стилови, се занимава со детална деконструкција и критика, и бара особено конценрирано вимание од слушателот. Ова музика е во сродство со, и често споредувана со, фините уметности и високата култура. Фактот што многи класични дела ја задржуваат својата популарност низ времето и се популарни и ден денес сведочи за неодминливиот квалитет на оваа музика. И покрај тоа, неоспорно дека јавниот вкус за посветеноста и ценењето на ваквата музика има избледнето низ годините. Затоа класичната музика со себе носи и носталгичен квалитет.(повеќе)
уреди   

Избрана статија

Георг Фридрих Хендл

Георг Фридрих Хендл (гер. Georg Friedrich Händel, англ. George Frideric Handel) (23 февруари 168514 април 1759) — германски британски барокен композитор, водач во музичките форми кончерто гросо, опера и ораториум. Роден е во Хале, а го провел речиси сиот полнолетен живот во Англија, британски државјанин на 22 јануари 1727. Неговите најпознати дела се Месија, ораториум според текст од Јакововата библија, Музика на вода и Музика за кралскиот огномет. За поука и инспирација ги користел техниките на големите композитори на италијанскиот барок, како и музиката на Хенри Персел, а самиот пак извршил големо влијание врз многу композитори по него како Хајдн, Моцарт и Бетовен, а неговите дела биле од значење за преодот од Барокот кон Класицизмот.

Повеќе...

уреди   

Избран изведувач

Trpceski.jpg

Пијанистот Симон Трпчески е еден од најафирмираните македонски изведувачи и веројатно најдобриот македонски пијанист на сите времиња. За неговиот талент сведочат мноштво меѓународни успеси и највисоки критики, како и генералното мислење на музичките критичари ширум светот дека Трпчески е еден од најдобрите пијанисти на сите времиња.

Повеќе...

уреди   

Инструменти...

уреди   

Дали сте знаеле...

Johann Sebastian Bach.jpg
... дека Јохан Себастијан Бах (на сликата) имал 20 деца од две жени?

...дека Бах ги искомпонирал неговите „Голдбергови варијации“ за грофот кој страдал од несоница?
...дека Доменико Скарлати ја базирал неговата Мачешка фуга на чекорите кои по клавијатурата ги направила неговата мачка Пулчинела?
...дека бадинеријата е жив барокен танц во сложен такт како 6/8, 6/4, 9/8 или 12/16?
...дека француската композиторка Елизабет Жаке де ла Гер била дворски чембалист на кралот Луј XIV?

уреди   

Новости

уреди   

Избрана слика

Ла Скала - ентериер
Ентериер на театарот Ла Скала во Милано, Италија
уреди   

Избран инструмент

Ruckers.jpg

Чембало или клавичембало е општ поим кој се однесува на неколку видови на инструменти со клавијатура како големиот инструмент кој денеска се нарекува чембало, но и помалите слични инструменти како вигринал, „муселар“ виргинал и спинета. Сите овие инструменти произведуваат звуци со тргање на жиците наместо со удирање како кај пијаното и клавикордот. Се верува дека инструментите од семејството на клавичембала потекнуваат од цитрата на која некој некогаш и ставил клавијатура.

Повеќе...


уреди   

Рекоа...

„Сета добра музика е веќе искомпонирана од луѓе со перики и такви работи.“Френк Запа

„Јас сум револуционер, парите ништо не ми значат.“Фредерик Шопен

уреди   

Главни периоди

уреди   

Композитори

Средновековие (476-1400): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

Ренесанса (1400-1600): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

Барок (1600-1760): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

Класицизам (1730-1820): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

Романтизам (1815-1910): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

XX век (1900-2000): АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

уреди   

Сродни портали и ВикиПроекти

уреди   

Категории

Ова е субпортал на порталот „Музика“.