Прејди на содржината

Елизабет Жаке де ла Гер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабет Жаке де Ла Гер
Élisabeth Jacquet de La Guerre
Портрет на Елизабет Жаке де Ла Гер од Франсоа де Троа
Животописни податоци
Родено имеЕлизабет Жаке
Роден(а)17 март 1665, Париз
Починал(а)27 јуни 1729, Париз
ЖанровиБарок
Занимањакомпозитор, чембалист

Елизабет Жаке де Ла Гер (фр. Élisabeth Jacquet de La Guerre, родено име: Élisabeth Jacquet; 17 март 1665, Париз27 јуни 1729, Париз) — истакнат француски музичар, чембалист и композитор.

Живот[уреди | уреди извор]

Родена е во влијателно семејство на музичари и градители. Таа уште од раното детство била чудо, и свирела чембало за кралот Луј XIV како почеток на нејзината кариера како чембалист кога имала само пет години. На дворот таа била забележана од Мадам де Монтеспан, која ја земала во најзината придружба. Жаке де Ла Гер се омажила со оргуларот Марен де Ла Гер во 1684 и го напуштила дворот. Од тогаш, па натаму таа била позната како Елизабет Жаке де Ла Гер. По венчавката таа станала учителка и правела концерти во Париз, кои ѝ донеле многу признанија.

Дела[уреди | уреди извор]

Елизабет Жаке де Ла Гер била една од ретките жени-композитори во своето време. Во последно време е оживеан интересот за неа и за нејзините дела, кои се снимени. Нејзиниот опус се состои од:

Нејзината збирка на дела за чембало 1687 била една од ретките такви печатени дела во Франција во XVIII век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Élisabeth Jacquet de La Guerre Une femme compositeur sous le règne de Louis XIV by Catherine Cessac, Paris 1995 Ed. Actes Sud (француски)