Категорија:Класична музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот класична музика се однесува на музичкото творештво во временски граници помеѓу средниот век и совремието и се одликува со одредени карактеристики кои одредуваат дали едно дело ќе биде класична музика или не.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 20 поткатегории од вкупно 20.

Страници во категоријата „Класична музика“

Прикажани се 5 од вкупно 5 страници во категоријата.