Податотека:DE Landkreis Holzminden COA.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 412 × 525 пиксели, големина: 100 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.
Уметник
Грб
English: district of Holzminden, Lower Saxony
Français : arrondissement allemand de Holzminden, Basse Saxe
Блазон
Deutsch: „Auf blauem Grunde über silbernem Querbach nach heraldisch rechts grimmender silberner (Everstein’scher) Löwe, goldbewehrt und gekrönt, rot bezungt.“
English: “Azure a lion Argent armed and crowned Or langued Gules accompanied in base by a bar undy of the second”
Français : « d'azur, au lion d'argent, armé et couronné d'or, lampassé de gueules, accompagné en pointe d'une fasce ondée aussi d'argent »
Извор на блазонот
Deutsch: Landkreis Holzminden: Wappen,
vergleiche dazu § 2 Absatz 1 der Hauptsatzung des Landkreises Holzminden
in der Fassung der letzten Änderungssatzung vom 30.08.2004
(Genehmigung des Nieders. Ministers des Innern - III 332.408/4- vom 24. Juli 1950)
Датум 24 јули 1950
date QS:P571,+1950-07-24T00:00:00Z/11
Извор see other version, colors according to Taller de Heráldica y Vexilología/Convenciones para banderas#Colores
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)

see Image_talk Wappen Landkreis Holzminden.png

Public domain
На оваа слика е прикажан грб на Здружение со јавно право (Körperschaft des öffentlichen Rechts). Според § 5 Изв. 1 од Законот за авторски права на Германија, службени дела како грбови припаѓаат во јавна сопственост (gemeinfrei). Напомена: За употребата на грбови постојат извесни правни ограничувања, независно од авторските права за тука прикажаното.
Wappen Deutschlands
Други верзии

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна22:18, 28 јуни 2009Минијатура на верзијата од 22:18, 28 јуни 2009412 × 525 (100 КБ)Hagar66{{COAInformation |blasoncz= |blasonnement-cz= |ref-cz= |blasonde=Landkreis Holzminden, Niedersachsen |blasonnement-de=„Auf blauem Grunde über silbernem Querbach nach heraldisch rechts grimmender silberner ([[:de:Everstein (Adelsgeschlecht)|Ever

Глобална употреба на податотеката