Отворено првенство на Австралија 2010 – мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2010 Аустралијан Опен
Шампион :   Швајцарија Роџер Федерер
Вице-шампион :   Обединето Кралство Енди Мареј
Резултат :   6–3, 6–4, 7–6(11)
Главна статија: 2010 Аустралијан Опен

Рафаел Надал беше минатогодишен шампион, но се предаде поради повреда на десното колено во натпреварот против Енди Мареј, 3–6, 6–7(2).[1]

Роџер Федерер се сретна со Енди Мареј во финалето Мареј водеше со 6 спрема 4 во меѓусебните двобои и ова беше вторпат овие двајца тенисери да се сретнат во Гренд Слем финале (претходно Федерер го победи Мареј со 6–2, 7–5, 6–2 на УС Опен 2008). Федерер победи во финалето со 6–3, 6–4, 7–6(11), против Мареј за да ја освои својата прва титула на Аустралијан Опен после 3 години, вкупно 4та, а прва откако се промени подлогата во 2008.

Носители[уреди | уреди извор]

 1. Швајцарија Роџер Федерер (Шампион)
 2. Шпанија Рафаел Надал (Четвртфинале, се предаде поради повреда на десното колено)
 3. Србија Новак Џокович (Четрвртфинале)
 4. Аргентина Хуан Мартин дел Потро (Четврта рунда)
 5. Обединето Кралство Енди Мареј (Финале)
 6. Русија Николај Давиденко (Четрвртфинале)
 7. САД Енди Родик (Четрвртфинале)
 8. Шведска Робин Содерлинг (Прва рунда)
 9. Шпанија Фернандо Вердаско (Четврта рунда)
 10. Франција Жо-Вилфред Цонга (Полуфинале)
 11. Чиле Фернандо Гонзалез (Четврта рунда)
 12. Франција Гаел Монфилс (Трета рунда)
 13. Чешка Радек Штепанек (Прва рунда)
 14. Хрватска Марин Чилич (Полуфинале)
 15. Франција Жил Симон (Го откажа учеството поради повреда на десното колено)
 16. Шпанија Томи Робредо (Прва рунда)

 1. Шпанија Давид Ферер (Втора рунда)
 2. Германија Томи Хас (Трета рунда)
 3. Швајцарија Станислас Вавринка (Трета рунда)
 4. Русија Микаел Јужни (Трета рунда, се откажа поради проблеми со десниот зглоб)
 5. Чешка Томас Бедрух (Втора рунда)
 6. Австралија Лејтон Хјуит (Четврта рунда)
 7. Шпанија Хуан Карлос Фереро (Прва рунда)
 8. Хрватска Иван Љубичич (Трета рунда)
 9. САД Сем Кјури (Прва рунда)
 10. Шпанија Николас Алмагро (Четврта рунда)
 11. Германија Филип Кохлшрајбер (Трета рунда)
 12. Австрија Јурген Мелцер (Прва рунда)
 13. Србија Виктор Троицки (Втора рунда)
 14. Аргентина Хуан Монако (Трета рунда)
 15. Шпанија Алберт Монтањес (Трета рунда)
 16. Франција Џереми Чарди (Прва рунда)
 17. САД Џон Иснер (Четврта рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                                   
  1  Швајцарија Роџер Федерер 2 6 6 7    
6  Русија Николај Давиденко 6 3 0 5    
  1  Швајцарија Роџер Федерер 6 6 6      
  10  Франција Жо-Вилфред Цонга 2 3 2      
3  Србија Новак Џокович 68 7 6 3 1
  10  Франција Жо-Вилфред Цонга 7 65 1 6 6  
    1  Швајцарија Роџер Федерер 6 6 7    
  5  Обединето Кралство Енди Мареј 3 4 611    
  7  САД Енди Родик 64 3 6 6 3  
14  Хрватска Марин Чилич 7 6 3 2 6  
14  Хрватска Марин Чилич 6 4 4 2  
  5  Обединето Кралство Енди Мареј 3 6 6 6    
5  Обединето Кралство Енди Мареј 6 7 3    
  2  Шпанија Рафаел Надал 3 62 0 r    


Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
1  Швајцарија Р Федерер 4 6 7 6    
   Русија И Андреев 6 2 62 0       1  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
   Аргентина ХИ Чела 4 3 62          Романија В Ханеску 2 3 2      
   Романија В Ханеску 6 6 7           1  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
   Франција С Роберт 6 7 7           31  Шпанија А Монтањес 3 4 4      
   Италија П Стараче 3 62 64            Франција С Роберт 6 7 2 3 2
   Шпанија О Хернандез 65 2 r       31  Шпанија А Монтањес 4 63 6 6 6  
31  Шпанија А Монтањес 7 2             1  Швајцарија Р Федерер 6 6 6    
22  Австралија Л Хјуит 6 6 6           22  Австралија Л Хјуит 2 3 4    
Q  Бразил Р Росевар 1 2 3         22  Австралија Л Хјуит 7 6 6      
   Белгија К Рохус 6 5 2 4     Q  САД Д Јанг 63 4 1      
Q  САД Д Јанг 1 7 6 6         22  Австралија Л Хјуит 6 4      
   Италија П Лоренци 2 4 4              Кипар М Багдатис 0 2 r      
   Кипар М Багдатис 6 6 6            Кипар М Багдатис 4 3 7 6 6
   Португалија Ф Гил 0 0 0 r     17  Шпанија Д Ферер 6 6 64 3 1  
17  Шпанија Д Ферер 6 6 2      

Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
9  Шпанија Ф Вердаско 64 7 7 6    
WC  Австралија К Бол 7 61 5 2       9  Шпанија Ф Вердаско 6 6 6      
Q  Украина И Сергеев 6 7 4 7     Q  Украина И Сергеев 1 2 2      
   Израел Д Села 3 63 6 68         9  Шпанија Ф Вердаско 6          
   САД Р Рам 6 3 7 1 3       Q  Австрија С Кубек 1 r        
Q  Австрија С Кубек 4 6 5 6 6     Q  Австрија С Кубек 7 6 6    
Q  Хрватска И Додиг 2 1 6 6 6   Q  Хрватска И Додиг 64 1 2      
23  Шпанија ХК Фереро 6 6 4 1 1       9  Шпанија Ф Вердаско 2 5 6 7 3
30  Аргентина Х Монако 6 7 6           6  Русија Н Давиденко 6 7 4 65 6
   Латвија Е Гулбис 3 65 1         30  Аргентина Х Монако 3 3 7 6 6  
   Аргентина М Васаљо Аргуљо 3 5 4          Франција М Љодра 6 6 65 1 3  
   Франција М Љодра 6 7 6           30  Аргентина Х Монако 0 3 4    
   Шпанија К Моја 62 5 3           6  Русија Н Давиденко 6 6 6      
Q  Украина И Марченко 7 7 6         Q  Украина И Марченко 3 3 0    
Q  Германија Д Киндлман 1 0 3       6  Русија Н Давиденко 6 6 6      
6  Русија Н Давиденко 6 6 6      

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
3  Србија Н Џокович 7 6 6      
   Шпанија Д Гимено-Травер 5 3 2         3  Србија Н Џокович 3 6 6 6    
WC  Австралија М Матошевич 67 63 6 3        Швајцарија М Чиундели 6 1 1 3    
   Швајцарија М Чиундели 7 7 4 6         3  Србија Н Џокович 6 6 6      
   Белгија К Флиген 1 2 1              Узбекистан Д Истомин 1 1 2      
   Германија М Берер 6 6 6            Германија М Берер 5 3 4    
   Узбекистан Д Истомин 6 6 6          Узбекистан Д Истомин 7 6 6      
32  Франција Џ Чарди 2 2 0           3  Србија Н Џокович 6 6 7    
20  Русија М Јужни 69 4 7 7 6          Полска Л Кубот 1 2 5    
   Франција Р Гаскет 7 6 62 64 4     20  Русија М Јужни 6 6 6      
   Чешка Ј Хаек 7 7 6          Чешка Ј Хаек 2 1 1      
   САД р Џинепри 62 5 1           20  Русија М Јужни          
   Полска Л Кубот 6 6 6              Полска Л Кубот w/o          
   Германија М Ѕверев 3 3 3            Полска Л Кубот 6 3 6 6  
   Колумбија С Гиралдо 6 6 6          Колумбија С Гиралдо 4 6 3 1    
16  Шпанија Т Робредо 4 2 2      

Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
10  Франција Ж-В Цонга 6 6 6      
   Украина С Стакховски 3 4 4         10  Франција Ж-В Цонга 6 6 6      
   Италија Ф Фоњини 1 3 3          САД Т Дент 4 3 3      
   САД Т Дент 6 6 6           10  Франција Ж-В Цонга 6 3 6 7    
WC  САД Р Харисон 2 4 63           18  Германија Т Хас 4 6 1 5    
   Србија Ј Типсаревич 6 6 7            Србија Ј Типсаревич 6 4 3 6 3
   Германија С Греул 7 4 2 1     18  Германија Т Хас 4 6 6 1 6  
18  Германија Т Хас 65 6 6 6         10  Франција Ж-В Цонга 6 6 4 66 9
26  Шпанија Н Алмагрo 7 6 2 4 8       26  Шпанија Н Алмагрo 3 4 6 7 7
Q  Белгија Х Малис 612 4 6 6 6     26  Шпанија Н Алмагрo 6 6 3 4 6  
   Германија Б Бекер 7 7 7          Германија Б Бекер 4 2 6 6 3  
Q  Словенија Г Жемља 65 5 5           26  Шпанија Н Алмагрo 6 6 6    
   Колумбија А Фаља 7 6 6              Колумбија А Фаља 4 3 4      
   Бразил М Даниел 5 3 1            Колумбија А Фаља 6 6 6    
   Шпанија М Грањолерс 5 2 6 6 6      Шпанија М Грањолерс 4 1 3      
8  Шведска Р Соделринг 7 6 4 4 2  

Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 5[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
7  САД Е Родик 6 6 6      
   Холандија T де Бакер 1 4 4         7  САД Е Родик 6 6 6      
   Русија Т Габашвили 3 5 6 4        Бразил Т Белучи 3 4 4      
   Бразил Т Белучи 6 7 4 6         7  САД Е Родик 64 6 6 7    
   Шпанија Ф Лопез 6 6 7              Шпанија Ф Лопез 7 4 4 63    
   Уругвај П Кувас 1 4 5            Шпанија Ф Лопез 6 2 6 6  
   Германија Р Шутлер 6 2 6 6        Германија Р Шутлер 3 6 3 2    
25  САД С Кјури 3 6 4 3         7  САД Е Родик 6 3 4 7 6
21  Чешка Т Бедрух 6 6 6           11  Чиле Ф Гонзалез 3 6 6 5 2
   Холандија Р Хасе 0 3 3         21  Чешка Т Бедрух 4 4 5      
   Германија Д Брандс 2 5 5          Казахстан Е Корољов 6 6 7      
   Казахстан Е Корољов 6 7 7              Казахстан Е Корољов 7 3 6 3 4
WC  Франција С Гросјан 4 3 5           11  Чиле Ф Гонзалез 65 6 1 6 6  
LL  Турција М Илхан 6 6 7         LL  Турција М Илхан 3 4 5    
   Белгија О Рохус 3 4 6 1     11  Чиле Ф Гонзалез 6 6 7      
11  Чиле Ф Гонзалез 6 6 3 6    

Секција 6[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
14  Хрватска М Чилич 7 7 6      
   Франција Ф Санторо 5 5 3         14  Хрватска М Чилич 66 6 4 6 6  
Q  Франција Г Руфин 3 4 4       WC  Австралија Б Томич 7 3 6 2 4  
WC  Австралија Б Томич 6 6 6           14  Хрватска М Чилич 4 6 6 6    
   Русија И Кунитсин 6 2 6 6         19  Швајцарија С Вавринка 6 4 3 3    
   Аргентина Х Акасусо 1 6 4 2          Русија И Кунитсин 3 2 2    
   Шпанија Г Гарсија-Лопез 3 3 2       19  Швајцарија С Вавринка 6 6 6      
19  Швајцарија С Вавринка 6 6 6           14  Хрватска М Чилич 5 6 7 5 6
29  Србија В Троицки 4 6 6 6         4  Аргентина ХМ дел Потро 7 4 5 7 3
   Flag of Ecuador.svg Н Лапенти 6 3 1 3       29  Србија В Троицки 6 4 62 1    
   Германија П Пецшнер 6 6 4 2 2      Германија Ф Маер 4 6 7 6    
   Германија Ф Маер 0 2 6 6 6          Германија Ф Маер 3 6 4 5  
   САД Џ Блејк 7 7 6           4  Аргентина ХМ дел Потро 6 0 6 7    
   Франција А Клемент 5 5 2            САД Џ Блејк 4 7 7 3 8
   САД М Расел 4 4 6 2     4  Аргентина ХМ дел Потро 6 63 5 6 10  
4  Аргентина ХМ дел Потро 6 6 3 6    

Секција 7[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
5  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6      
Q  ЈАР К Андерсон 1 1 2         5  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6      
   Франција М Гицкел 7 7 6          Франција М Гицкел 1 4 3      
   Италија С Болели 62 63 3           5  Обединето Кралство Е Мареј 7 6 6      
   Финска Ј Ниемен 6 7 6              Франција Ф Сера 5 1 4      
WC  Австралија Н Линдал 2 5 4            Финска Ј Ниемен 6 4 7 64 5
   Франција Ф Сера 6 63 6 4 6      Франција Ф Сера 3 6 5 7 7  
28  Австрија Ј Мелцер 1 7 4 6 3       5  Обединето Кралство Е Мареј 7 6 6    
33  САД Џ Иснер 6 6 3 5 6       33  САД Џ Иснер 64 3 2    
   Италија А Сепи 3 3 6 7 4     33  САД Џ Иснер 6 7 7      
Q  Ирска Л Соренсен 6 3 6 6     Q  Ирска Л Соренсен 3 64 5      
   Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 4 6 2 1         33  САД Џ Иснер 6 4 7 7  
   Австрија Д Колерер 4 6 7 1 4       12  Франција Г Монфилс 1 6 64 65    
Q  Хрватска А Веич 6 3 63 6 6     Q  Хрватска А Веич 4 4 4    
Q  Австралија М Ебден 4 4 4       12  Франција Г Монфилс 6 6 6      
12  Франција Г Монфилс 6 6 6      

Секција 8[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
13  Чешка Р Штепанек 6 65 4 6 4  
   Хрватска И Карлович 2 7 6 3 6        Хрватска И Карлович 2 6 6 6    
   Франција Жулиен Бенату 0 6 7 7        Франција Жулиен Бенату 6 1 3 3    
Q  Франција Д Гуез 6 4 64 62            Хрватска И Карлович 6 3 6 7    
   САД М Фиш 2 6 3 3         24  Хрватска И Љубичич 3 6 3 67    
WC  Казахстан А Голубев 6 1 6 6       WC  Казахстан А Голубев 3 6 2 3  
WC  Австралија Џ Кублер 1 2 2       24  Хрватска И Љубичич 6 3 6 6    
24  Хрватска И Љубичич 6 6 6              Хрватска И Карлович 4 6 4 4  
27  Германија Ф Кохлшрајбер 6 7 6           2  Шпанија Р Надал 6 4 6 6  
   Аргентина Х Зебаљос 1 5 1         27  Германија Ф Кохлшрајбер 6 3 6 6    
Q  Словенија Б Кавчич 6 1 4 2        САД В Одесник 4 6 3 2    
   САД В Одесник 4 6 6 6         27  Германија Ф Кохлшрајбер 4 2 6 5  
   Словачка Л Лацко 6 6 6           2  Шпанија Р Надал 6 6 2 7    
   Аргентина Л Маер 4 4 0            Словачка Л Лацко 2 2 2    
   Австралија П Лучак 60 1 4       2  Шпанија Р Надал 6 6 6      
2  Шпанија Р Надал 7 6 6      

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Smith-Johnson, Delores (2010-01-26). „Rafael Nadal forced to retire quarterfinal match at Australian Open“. Bleacher Report. Посетено на 2010-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]