Мохамед Кудус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мохамед Кудус
Лични податоци
Роден на 2 август 2000 (2000-08-02) (23 г.)
Роден во Акра, Гана
Држава Гана Гана
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 20
Младинска кариера
2010–2018 Рајт ту Дрим
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018-2020 Норшелан Норшелан 51 (14)
2020-2022 Јонг Ајакс Јонг Ајакс 5 (5)
2020- Ајакс Ајакс 47 (10)
Репрезентација
2017 Гана Гана 17 4 (1)
2018-2019 Гана Гана 20 3 (0)
2019- Гана Гана 20 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 јуни 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2014

Мохамед Кудус (роден на 2 август 2000 година, во Акра) — гански фудбалер, играч од средниот ред на Ајакс и на репрезентацијата на Гана.

Биографија[уреди | уреди извор]

Кудус е етнички Хауса и е муслиман по религија.[1]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Тој е централен играч за врска многу брз, агилен и физички силен. Како флексибилен играч, тој може да се прилагоди за да покрива различни улоги. Има моќно лево стапало што му овозможува да биде опасен дури и од далечина. Дриблингот е еден од неговите најголеми квалитети.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Норшелан[уреди | уреди извор]

Кудус ја започнал својата кариера во Рајт ту Дрим академијата од Гана, на која и се приклучил уште на 10-годишна возраст. Во јануари 2018 година, заедно со двајца соиграчи од академијата, Ибрахим Садик и Гидеон Менса, Кудус пристигнал во данскиот клуб Норшелан.[2]

Своето деби Норшелан го направил само три дена по неговиот 18-ти роденден, во поразот со 2-0 од Брондби. Тој го започнал натпреварот од првата минута играјќи како напаѓач, но на полувремето бил заменет. Со своето деби, тој станал деветтиот најмлад играч кој дебитирал во историјата на клубот.[3] Својот прв гол за клубот го постигнал на 4 март 2019, во ремито 3-3 на гостувањето кај Мидтјиланд.

Следната сезона станувајќи редовен стартер, Кудус постигнал 11 голови на 25 натпревари во данското првенство. Во текот на сезоната, тој бил користен на многу различни позиции, како играч од средниот ред, офазнивен играч за врска, крило и како напаѓач и речиси на секоја се снашол одлично, со што го привлекол вниманието на неколку позвучни европски клубови.

Ајакс[уреди | уреди извор]

На 16 јули 2020 година, Кудус потпишал петгодишен договор со Ајакс за 9 милиони евра. Своето официјално деби за клубот го направил на 20 септември во натпревар против РКЦ Валвајк во Ередивиси. Бргу по доаѓањето, тренерот Ерик тен Хег го нарекол Кудус играч со „неверојатен потенцијал“.[4][5] Шест дена подоцна, во својот втор настап за Ајакс, Кудус му асистирал на Антони за победничкиот гол во успехот со 2-1 над Витесе. На 18 октомври 2020, Кудус го постигнал својот прв гол за Ајакс и асистирал за уште други два во победата со 5-1 над Херенфен. Три дена подоцна, го направил своето деби во Лигата на шампионите во домашниот натпревар против Ливерпул, но сепак, тоа за него завршило несреќно: тој бил заменет по само шест минути, бидејќи се здобил со повреда во менискусот на коленото која го извадила од терените за неколку месеци.[6] На 18 април 2021, иако го поминал целиот натпревар на клупата на крајот можел да се радува со својте соиграчи на освојувањето на првиот свој трофеј во кариерата, откако Ајакс го победил Витесе со 2-1 во финалето на Купот на Холандија. На 9 мај 2021, влегувајќи од клупатан за резерви Кудус го постигнал третиот гол за Ајакс во победата со 3-0 во дербито со Фејенорд. Сезоната ја завршил со 17 настапи и 4 гола во првенството, придонесувајќи за 35-тата освоена титула на Ајакс.

На 7 септември 2022 година, тој го постигнал својот прв гол во Лигата на шампионите во победата со 4–0 над Ренџерс.[7]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дебитирал за сениорската репрезентација на Гана на 14 ноември 2019, постигнувајќи го притоа својот прв гол за црните ѕвезди во победата со 2-0 во Кејп Коуст над Јужна Африка во квалификациите за Африканскиот куп на нации 2021.

Во ноември 2022, Кудус бил повикан во составот на Гана од страна на селекторот Ото Адо за Светското првенство 2022. Во вториот натпревар од групната фаза, Кудус постигнал два гола во победата на Гана со 3-2 над Јужна Кореја.[8]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Гана
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
14-11-2019 Кејп Коуст Гана Гана 2 – 0 Јужна Африка Јужна Африка Квал. за АФКОН 2021 1 влегол во игра 61'
18-11-2019 Сао Томе Сао Томе и Принсипе Сао Томе и Принсипе 0 – 1 Гана Гана Квал. за АФКОН 2021 - влегол во игра 65'
25-3-2021 Јоханесбург Јужна Африка Јужна Африка 1 – 1 Гана Гана Квал. за АФКОН 2021 1
28-3-2021 Кејп Коуст Гана Гана 3 – 1 Сао Томе и Принсипе Сао Томе и Принсипе Квал. за АФКОН 2021 - заменет 79'
8-6-2021 Рабат Мароко Мароко 1 – 0 Гана Гана Пријателска - влегол во игра 68'
12-6-2021 Кејп Коуст Гана Гана 0 – 0 Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска Пријателска -
9-10-2021 Кејп Коуст Гана Гана 3 – 1 Зимбабве Зимбабве Квал. за СП 2022 1 добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 90+2'
12-10-2021 Хараре Зимбабве Зимбабве 0 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 - заменет 86'
11-11-2021 Јоханесбург Етиопија Етиопија 1 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 -
14-11-2021 Кејп Коуст Гана Гана 1 – 0 Јужна Африка Јужна Африка Квал. за СП 2022 - заменет 12'
25-3-2022 Кумаси Гана Гана 0 – 0 Нигерија Нигерија Квал. за СП 2022 -
29-3-2022 Абуџа Нигерија Нигерија 1 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 - заменет 73'
1-6-2022 Кејп Коуст Гана Гана 3 – 0 Мадагаскар Мадагаскар Квал. за АФКОН 2023 1 заменет 87'
5-6-2022 Луанда Централноафриканска Реп. Централноафриканска Реп. 1 – 1 Гана Гана Квал. за АФКОН 2023 1
10-6-2022 Кобе Јапонија Јапонија 4 – 1 Гана Гана Кирин Куп - заменет 68'
14-6-2022 Суита Чиле Чиле 0 – 0
(1 – 3 пен.)
Гана Гана Кирин Куп -
23-9-2022 Ле Авр Бразил Бразил 3 – 0 Гана Гана Пријателска - заменет 83'
27-9-2022 Лорка Никарагва Никарагва 0 – 1 Гана Гана Пријателска - заменет 90+3'
24-11-2022 Доха Португалија Португалија 3 – 2 Гана Гана СП 2022 - Прва фаза - добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1' заменет 77'
28-11-2022 Ал Рајан Јужна Кореја Јужна Кореја 2 – 3 Гана Гана СП 2022 - Прва фаза 2 заменет 83'
2-12-2022 Ал Вакра Гана Гана 0 – 2 Уругвај Уругвај СП 2022 - Прва фаза - заменет 90+8'
Вкупно Настапи 21 Голови 7

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2018-2019 Данска Норшелан СЛ 26 3 КД 1 0 ЛЕ 2 0 - - 24 2
2019-2020 СЛ 25 11 КД 1 0 - - - - 26 11
Вкупно Норшелан 51 14 2 0 2 0 - - 55 14
2020-2021 Холандија Ајакс ЕД 17 4 КХ 1 0 ЛШ+ЛЕ 1+3 0 - - 22 4
2021-2022 ЕД 16 1 КХ 2 0 ЛШ 2 0 - - 20 1
2022-2023 ЕД 6 3 КХ 0 0 ЛШ 2 2 СХ 1 0 8 5
Вкупно Ајакс 39 8 3 0 8 2 1 0 51 10
Вкупно во кариерата 90 22 6 0 10 2 1 0 107 24

Титули[уреди | уреди извор]

Холандија Ајакс[уреди | уреди извор]

2020-2021, 2021-2022
2020-2021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The moving life story of Ajax sensation Mohammed Kudus: 'My mother risked her life for me'. GhanaSoccernet (англиски). 21 October 2020.
  2. U17-landsholdsspillere på vej, sn.dk, 10 December 2017
  3. „FC Nordsjælland, yngste-ældste-spillere“. bold.dk. 2 October 2018.
  4. „Ten Hag vol vertrouwen over Ajax-aanwinst: 'Je ziet zijn ongelofelijke potentie'. voetbalprimeur.nl (Dutch). 29 August 2020. Посетено на 28 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Mohammed Kudus: Ajax Amsterdam announce deal for Ghana prodigy“. Goal. Посетено на 16 July 2020.
  6. Inan, Johan (22 October 2020). „Grote aderlating voor Ajax: smaakmaker Kudus maanden uit roulatie“. Algemeen Dagblad (Dutch). Посетено на 28 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „Ajax 4–0 Rangers“. BBC Sport. 7 September 2022.
  8. „South Korea vs. Ghana final score, result: Mohammed Kudus double gives Black Stars victory in World Cup thriller“. www.sportingnews.com (англиски). Посетено на 2022-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]