Ињаки Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ињаки Вилијамс
3 de diciembre 2015 Bienvenida al Atlethic de Bilbao 11 (23388774212) (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Ињаки Вилијамс Артуер
Роден на 15 јуни 1994 (1994-06-15) (28 г.)
Роден во Билбао, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетик Билбао Атлетик Билбао
Број 11
Младинска кариера
Атлетик Билбао Атлетик Билбао
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2014Giallo e Nero (Strisce).png Басконија 18 (7)
2013–2015 600px Bilbao.png Билбао Атлетик 32 (21)
2014– Атлетик Билбао Атлетик Билбао 82 (14)
Репрезентација
2015- Шпанија Шпанија 21 14 (3)
2016- Шпанија Шпанија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ињаки Вилијамс Артуер (роден на 15 јуни 1994, во Билбао) — шпански фудбалер, напаѓач на Атлетик Билбао и на шпанската репрезентацијата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Iñaki Williams, Lezama's panther“. La República (шпански). 7 May 2015. Архивирано од изворникот на 2015-08-12. Посетено на 16 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]