Даниел Амарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниел Амарти
Лични податоци
Роден на 21 декември 1994 (1994-12-21) (28 г.)
Роден во Акра, Гана
Држава Гана Гана
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција одбрана, среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер Сити Лестер Сити
Број 18
Младинска кариера
2010–2012 Интернешнл Алајс
2012–2013 Јургорден Јургорден
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2014 Јургорден Јургорден 34 (0)
2014-2016 Копенхаген Копенхаген 44 (3)
2016- Лестер Сити Лестер Сити 98 (2)
Репрезентација
2012-2014 Гана Гана 20 2 (0)
2015- Гана Гана 48 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 јуни 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2014

Даниел Амарти (роден на 21 декември 1994 година, во Акра) — гански фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Лестер Сити и на репрезентацијата на Гана.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци и Јургорден[уреди | уреди извор]

Амарти започнал да игра фудбал во тогашниот второлигашки клуб во Гана, Интернешнл Алајс, каде што бил забележан како шеснаесетгодишник од Магнус Персон кој бил на извидничко патување во Африка за време на неговата подготовка да ја преземе функцијата менаџер на Јургорден. Кога Персон станал тренер, тој ги обезбедил правата за трансфер на Амарти на денот кога тој ќе наполни 18 години.[1] За да помогне во подготовката на Амарти за неговото идно трајно преселување во Шведска во 2013 година, клубот го донел на пократки временски периоди и во 2011 и во 2012 година, каде што можел да игра за тимот под 21 година.[2][3]

Амарти го направил своето деби во Купот на Шведска на 3 март 2013 година против Умео.[4] Потоа го направил своето деби во лигата на воведниот натпревар од Алсвенскан 2013 на гостувањето кај Хелсинборг на 31 март.[5] Амарти бил пофален од медиумите за неговиот силен почеток на сезоната 2013, и странските клубови како Шалке 04 и Кајзерслаутерн почнале да го скаутираат.[6][7] На 26 мај, тој го постигнал својот прв гол за клубот кога со глава го израмнил резултатот на 1-1 во финалето на Купот на Шведска кое Јургорден на крајот го загубиле од ИФК Гетеборг на пенали.[8] По неговата прва сезона во шведската лига, иако само осумнаесетгодишник, Амарти бил рангиран како 10-ти најдобар играч во лигата според весникот Expressen и 18-ти најдобар според Aftonbladet.[9][10] Во ноември 2013 година, Амарти потврдил дека е во преговори со Ливерпул за евентуална преселба во англискиот клуб.[11]

Копенхаген[уреди | уреди извор]

Во јули 2014 година, Амарти се преселил во ФК Копенхаген за надомест од 2,5 милиони евра плус бонуси. Своето деби во Суперлигата со данскиот клуб го имал на 20 јули во натпревар против Силкеборг.[12] Во првата сезона со данскиот клуб го освоил Купот на Данска.

Лестер Сити[уреди | уреди извор]

На 22 јануари 2016 година, Амарти се приклучил на Лестер Сити во трансфер вреден 6 милиони фунти, потпишувајќи договор на четири и пол години со клубот од Премиер лигата.[13] Во неговата прва полусезона во Англија, Амарти настапил само пет пати за Лестер Сити во Премиер лигата во сезоната 2015-2016 во која лисиците шокирачки за целиот свет ја освоиле титулата. Своето деби за Лестер го имал на 27 февруари 2016 година, во победата со 1–0 над Норич Сити.[14]

Во сезоната 2016–2017, Амарти станал редовен стартер во првиот тим по заминувањето на Н'Голо Канте[15] како партнер на Дани Дринквотер на средината од теренот.[16] Иако неговиот работен ритам приближно го изедначува со оној на Канте, сепак тој не можел на клубот да му ги понуди неговите навремени стартови и пресечени топки.[17] На 14 септември 2016, го направил своето деби во Лигата на шампионите за Лестер во победата со 3–0 на гостински терен над Клуб Бриж во групната фаза.[18] Амарти го постигнал својот прв гол за Лестер на 17 декември 2016 година, израмнувајќи го резултатот на 2-2 во 88-мата минута на гостувањето кај Стоук Сити.[19]

Во следните сезони, Амарти се борел со разни повреди кои му пречеле да игра во континуитет забележувајќи многу малку настапи во сезоните 2017-2018 и 2018-2019, додека сезоната 2019-2020 ја пропуштил целосно без да одигра ниту еден натпревар поради повредата на глуждот. Во сезоната 2020-2021, со два настапи придонел за освојувањето на ФА Купот, каде во финалето Лестер Сити го победил Челси со 1-0. Амарти останал неискористена замена во тој натпревар. На почетокот на сезоната 2021-2022, Амарти го одиграл целиот натпревар на позицијата централен дефанзивец во победата со 1-0 над Манчестер Сити во ФА Комјунити Шилд.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во мај 2012 година, Амарти го направил своето деби за репрезентацијата на Гана под 20 години во натпревар против Нигерија. Тој исто така бил избран да игра на Светското првенство за играчи под 20 години 2013, но Јургорден сакал да го задржи во Шведска, бидејќи турнирот се поклопил со сезоната Алсвенскан 2013.[20] Во јануари 2015, Амарти ги одиграл сите натпревари во групата за Гана на Африканскиот куп на нации, каде црните ѕвезди завршиле како вицешампиони.

Тој одиграл шест натпревари на Африканскиот куп на нации 2017, помагајќи и на Гана да заврши на четвртото место на турнирот.[21] Неговите добри настапи довеле до тоа да биде избран во КАФ тимот на турнирот.[21]

Откако поради повреда го пропуштил Африканскиот куп на нации 2019, своето трето учество на најсилниот континентален турнир во Африка, Амарти го имал во Камерун во 2021 година. Сепак, на тој турнир Гана била едно од разочарувањата и си заминале дома уште после групната фаза со само еден освоен бод, а Амарти настапил и во трите натпревари на својата репрезентација.

Во ноември 2022, Амарти бил повикан во репрезентацијата за Светското првенство 2022.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Гана
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
19-1-2015 Монгомо Гана Гана 1 – 2 Сенегал Сенегал АФКОН 2015 - Прва фаза -
23-1-2015 Монгомо Гана Гана 1 – 0 Алжир Алжир АФКОН 2015 - Прва фаза -
27-1-2015 Монгомо Јужна Африка Јужна Африка 1 – 2 Гана Гана АФКОН 2015 - Прва фаза - влегол во игра 54'
28-3-2015 Ле Авр Гана Гана 1 – 2 Сенегал Сенегал Пријателска - влегол во игра 35'
31-3-2015 Париз Гана Гана 1 – 1 Мали Мали Пријателска -
14-6-2015 Кумаси Гана Гана 7 – 1 Маврициус Маврициус Квал. за АФКОН 2017 - влегол во игра 85'
5-9-2015 Кигали Руанда Руанда 0 – 1 Гана Гана Квал. за АФКОН 2017 -
17-11-2015 Кумаси Гана Гана 2 – 0 Комори Комори Квал. за АФКОН 2018 - заменет 64'
24-3-2016 Акра Гана Гана 3 – 1 Мозамбик Мозамбик Квал. за АФКОН 2017 - влегол во игра 75'
3-9-2016 Акра Гана Гана 1 – 1 Руанда Руанда Квал. за АФКОН 2017 -
7-10-2016 Тамале Гана Гана 0 – 0 Уганда Уганда Квал. за СП 2018 -
11-10-2016 Дурбан Јужна Африка Јужна Африка 1 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2018 -
13-11-2016 Борг Ел Араб Египет Египет 2 – 0 Гана Гана Квал. за СП 2018 -
17-1-2017 Порт Жантил Гана Гана 1 – 0 Уганда Уганда АФКОН 2017 - Прва фаза -
21-1-2017 Порт Жантил Гана Гана 1 – 0 Мали Мали АФКОН 2017 - Прва фаза -
25-1-2017 Порт Жантил Египет Египет 1 – 0 Гана Гана АФКОН 2017 - Прва фаза -
29-1-2017 Ојем ДР Конго ДР Конго 1 – 2 Гана Гана АФКОН 2017 - Четвртфинале - добил жолт картон во 74-тата минута 74'
2-2-2017 Франсевил Камерун Камерун 2 – 0 Гана Гана АФКОН 2017 - Полуфинале -
4-2-2017 Порт Жантил Буркина Фасо Буркина Фасо 1 – 0 Гана Гана АФКОН 2017 - за 3. место -
11-6-2017 Кумаси Гана Гана 5 – 0 Етиопија Етиопија Квал. за АФКОН 2019 -
1-9-2017 Бразавил Конго Конго 1 – 5 Гана Гана Квал. за СП 2018 -
5-9-2017 Кумаси Гана Гана 1 – 1 Конго Конго Квал. за СП 2018 -
7-10-2017 Кумаси Уганда Уганда 0 – 0 Гана Гана Квал. за СП 2018 - добил жолт картон во 6-тата минута 6'
10-10-2017 Џеда Саудиска Арабија Саудиска Арабија 0 – 3 Гана Гана Пријателска -
12-11-2017 Кумаси Гана Гана 1 – 1 Египет Египет Квал. за СП 2018 -
8-9-2018 Кејп Коуст Гана Гана 2 – 0 Судан Судан Квал. за АФКОН 2021 -
8-6-2021 Рабат Мароко Мароко 1 – 0 Гана Гана Пријателска -
12-6-2021 Кејп Коуст Гана Гана 0 – 0 Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска Пријателска -
3-9-2021 Кејп Коуст Гана Гана 1 – 0 Етиопија Етиопија Квал. за СП 2022 -
9-10-2021 Кејп Коуст Гана Гана 3 – 1 Зимбабве Зимбабве Квал. за СП 2022 -
12-10-2021 Хараре Зимбабве Зимбабве 0 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 -
11-11-2021 Јоханесбург Етиопија Етиопија 1 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 -
14-11-2021 Кејп Коуст Гана Гана 1 – 0 Јужна Африка Јужна Африка Квал. за СП 2022 -
5-1-2022 Ал Рајан Алжир Алжир 3 – 0 Гана Гана Пријателска -
10-1-2022 Јаунде Мароко Мароко 1 – 0 Гана Гана АФКОН 2021 - Прва фаза -
14-1-2022 Јаунде Габон Габон 1 – 1 Гана Гана АФКОН 2021 - Прва фаза -
18-1-2022 Гаруа Гана Гана 2 – 3 Комори Комори АФКОН 2021 - Прва фаза -
25-3-2022 Кумаси Гана Гана 0 – 0 Нигерија Нигерија Квал. за СП 2022 -
29-3-2022 Абуџа Нигерија Нигерија 1 – 1 Гана Гана Квал. за СП 2022 - добил жолт картон во 25-тата минута 25'
1-6-2022 Кејп Коуст Гана Гана 3 – 0 Мадагаскар Мадагаскар Квал. за АФКОН 2023 - добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
5-6-2022 Луанда Централноафриканска Реп. Централноафриканска Реп. 1 – 1 Гана Гана Квал. за АФКОН 2023 -
10-6-2022 Кобе Јапонија Јапонија 4 – 1 Гана Гана Кирин Куп -
14-6-2022 Суита Чиле Чиле 0 – 0
(1– 3 пен.)
Гана Гана Кирин Куп -
23-9-2022 Ле Авр Бразил Бразил 3 – 0 Гана Гана Пријателска -
27-9-2022 Лорка Никарагва Никарагва 0 – 1 Гана Гана Пријателска -
17-11-2022 Абу Даби Гана Гана 2 – 0 Швајцарија Швајцарија Пријателска -
24-11-2022 Доха Португалија Португалија 3 – 2 Гана Гана СП 2022 - Прва фаза -
28-11-2022 Ал Рајан Јужна Кореја Јужна Кореја 2 – 3 Гана Гана СП 2022 - Прва фаза - добил жолт картон во 21-вата минута 21'
2-12-2022 Ал Вакра Гана Гана 0 – 2 Уругвај Уругвај СП 2022 - Прва фаза -
Вкупно Настапи 49 Голови 0

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2012 Шведска Јургорден А 23 0 КШ 6 1 - - - - - - 29 1
2013 А 11 0 КШ 1 0 - - - - - - 12 0
Вкупно Јургорден 34 0 7 1 - - - - 41 1
2014-2015 Данска Копенхаген СЛ 29 3 КД 5 0 ЛШ+ЛЕ 3[22]+6 1[22]+2 - - - 43 6
2015-јан. 2016 СЛ 15 0 КД 2 0 ЛЕ 3[22] 0 - - - 20 0
Вкупно Копенхаген 44 3 7 0 12 3 - - 63 6
јан.-јун. 2016 Англија Лестер Сити ПЛ 5 0 ФАКуп+ЛК 0 0 - - - - - - 5 0
2016-2017 ПЛ 24 1 ФАКуп+ЛК 2+1 0 ЛШ 8 0 КШ 0 0 35 1
2017-2018 ПЛ 8 0 ФАКуп+ЛК 2+4 0 - - - - - - 14 0
2018-2019 ПЛ 9 0 ФАКуп+ЛК 0+1 0 - - - - - - 10 0
2019-2020 ПЛ 0 0 ФАКуп+ЛК 0+0 0 - - - - - - 0 0
2020-2021 ПЛ 12 1 ФАКуп+ЛК 2+1 0 ЛЕ 2 0 - - - 17 1
Вкупно Лестер Сити 58 2 13 0 10 0 0 0 81 2
Вкупно во кариера 136 5 27 1 22 3 0 0 185 9

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Данска Копенхаген[уреди | уреди извор]

2015-2016
2014-2015, 2015, 2016

Англија Лестер Сити[уреди | уреди извор]

2015-2016
2020-2021
2021

Индивидуални[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „MP om de nya ghananerna“ (шведски). Djurgårdens IF. 26 August 2011. Архивирано од изворникот на 10 September 2011. Посетено на 1 April 2013.
 2. „Afrikanska löften på Kaknäs“ (шведски). Djurgårdens IF. 27 August 2011. Архивирано од изворникот на 29 January 2013. Посетено на 1 April 2013.
 3. „Daniel Amartey ansluter i augusti“ (шведски). Djurgårdens IF. 11 July 2012. Архивирано од изворникот на 27 January 2013. Посетено на 1 April 2013.
 4. „Ertons hattrick sänkte Umeå“ (шведски). Djurgårdens IF. 3 March 2013. Архивирано од изворникот на 8 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 5. „Allsvenskan, herrar Matchinformation: Helsingborgs IF – Djurgården“ (шведски). SvFF. 31 March 2013. Посетено на 1 April 2013.
 6. „Månsson: Nu har det vänt för Djurgården“. Aftonbladet (шведски). 30 May 2013. Посетено на 26 June 2013.
 7. „Han jagas av storklubbar“. Aftonbladet (шведски). 25 June 2013. Посетено на 26 June 2013.
 8. „IFK Göteborg cupmästare efter straffar“ (шведски). Swedish Football Association. 26 May 2013. Архивирано од изворникот на 2 February 2014. Посетено на 28 January 2014.
 9. „Här är allsvenskans 50 bästa spelare – år 2013“. Expressen (шведски). 6 November 2013. Посетено на 28 January 2014.
 10. „Allsvenskans 50 bästa spelare“. Aftonbladet (шведски). 26 October 2013. Посетено на 28 January 2014.
 11. „Djurgarden star Daniel Amartey confirms transfer talks with Liverpool“. Metro. 2 November 2013. Посетено на 28 January 2014.
 12. „Silkeborg IF vs. FC Copenhagen - Football Match Summary - July 20, 2014“. ESPN. Архивирано од изворникот на 20 February 2019. Посетено на 19 February 2019.
 13. „Leicester City Sign Ghana Star Daniel Amartey“. Leicester City F.C. 22 January 2016.
 14. „Leicester City 1–0 Norwich City“. BBC Sport. 27 February 2016.
 15. „Leicester City's Daniel Amartey filling the Kante void will take time“. Leicester Mercury. 29 September 2016. Архивирано од изворникот на 30 September 2016. Посетено на 5 January 2017.
 16. „Amartey learning from Drinkwater at Leicester“. 17 September 2016. Архивирано од изворникот на 2022-11-29. Посетено на 2022-11-29.
 17. „Leicester City: What has changed at the Premier League champions?“. BBC Sport. 9 February 2017. Посетено на 12 February 2017.
 18. Jennings, Patrick (14 September 2016). „Club Brugge 0-3 Leicester City“. BBC Sport. Посетено на 27 February 2021.
 19. „Stoke City 2–2 Leicester City“. BBC Sport. 17 December 2016.
 20. „Talangen kunde spelat VM – stoppades av Dif“. Expressen (шведски). 25 June 2013. Посетено на 26 June 2013.
 21. 21,0 21,1 MJClayton (6 February 2017). „Leicester City's Amartey in AFCON team of tournament – at centre-half“. Leicester Mercury. Посетено на 9 February 2017.[мртва врска]
 22. 22,0 22,1 22,2 Во квалификациските кола.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]