Бугарски лев

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лев)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарски лев
български лев (бугарски)
BG coin.jpg
ISO 4217
Код BGN
Составници
Подединица
 1/100 стотинка
Множина лева
 стотинка стотинки
Симбол лв
Прекар 1 лев – 1 кинт ; 1,000 лева – 1 бон, пари – мангизи [1]
Банкноти
 Чести 2 (банкнота), 5, 10, 20, 50 & 100 лева
 Ретки 1 лев
Монети 1, 2, 5, 10, 20 & 50 стотинки, 1 лев, 2 лева (монета) (од 2015 година-)
Демографија
Корисник/ци  Бугарија
Издавач
Централна банка Бугарска народна банка
 Мреж. место www.bnb.bg
Ковачница Bulgarian Mint
 Мреж. место www.mint.bg
Вредност
Врзан со евро = 1.95583 leva

Бугарски лев (ISO 4217: BGN, нумерички код 975) е официјална валута во Република Бугарија. Се дели на стотинки: 100 стотинки = 1 лев. Регулативниот орган е Бугарската Народна Банка. Валутата е во употреба од 1880 година.

На 5 јули 1999 година левот бил реденоминиран во однос 1000:1 со 1 нов лев, што било еднакво на 1 германска марка.[2]

Име[уреди | уреди извор]

Валутата е наречена по стариот збор за лав, користена во бугарскиот јазик во 19 век (левъ). Името на помалите монети, стотинки, потекнуваат од називот за бројот 100.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. стотинка – што едноставно значи стоти дел (во деминутив) – обично се користи скратено како стинка или стишка, додека камук официјално значи камен.
  2. „Prof. Dr. Ivan Angelov: Bulgaria needs a managed floating exchange rate“. http://www.iki.bas.bg/english/CVita/angelov/No104e.htm. посет. 12 јануари 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]