Космос-366

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-366
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 1 октомври 1970
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 66,0 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 294 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1970-078A

Космос-366 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 октомври 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-366 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 66,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 294 km, а најмалото на 204 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]