Космос-397

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-397
Датум на лансирање 25 февруари 1971
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,7 °
Орбитален период 113,4 минути
Апоапсида 2200 км
Периапсида 574 км
Меѓународна ознака 1971-015A

Космос-397 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 февруари 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 2200 км, а најмалото на 574.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]