Космос-365

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-365
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 25 септември 1970
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,5 °
Орбитален период 87,6 минути
Апоапсида 173 км
Периапсида 143 км
Меѓународна ознака 1970-076A

Космос-365 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 септември 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-365 бил сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 87,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 173 км, а најмалото на 143.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]