Космос-330

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-330
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 7 април 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1979
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,0 минути
Апоапсида 530 км
Периапсида 512 км
Меѓународна ознака 1970-024A

Космос-330 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 7 април 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 875 килограми. Космос-330 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 530 км, а најмалото на 512.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]