Космос-344

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-344
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 12 мај 1970
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 72,9 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 317 км
Периапсида 201 км
Меѓународна ознака 1970-038A

Космос-344 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 мај 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-344 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 72,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 317 км, а најмалото на 201.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]