Космос-318

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-318
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 9 јануари 1970
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 269 км
Периапсида 200 км
Меѓународна ознака 1970-001A

Космос-318 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 9 јануари 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5700 килограми. Космос-318 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 269 км, а најмалото на 200.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]