Космос-379

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-379
Датум на лансирање 24 ноември 1970
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 258,3 минути
Апоапсида 3948 км
Периапсида 170 км
Меѓународна ознака 1970-099A

Космос-379 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 24 ноември 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 258,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 3948 km, а најмалото на 170 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]