Космос-382

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-382
Датум на лансирање 2 декември 1970
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 55,8 °
Орбитален период 171,0 минути
Апоапсида 5076 км
Периапсида 2578 км
Меѓународна ознака 1970-103A

Космос-382 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 декември 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 171,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 55,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5076 км, а најмалото на 2578.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]