Космос-382

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-382
Датум на лансирање 2 декември 1970
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 55,8 °
Орбитален период 171,0 минути
Апоапсида 5076 км
Периапсида 2578 км
Меѓународна ознака 1970-103A

Космос-382 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 декември 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 171,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 55,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5076 km, а најмалото на 2578 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]