Космос-343

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-343
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 25 април 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,2 минути
Апоапсида 1470 км
Периапсида 1375 км
Меѓународна ознака 1970-036H

Космос-343 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 април 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-343 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1470 km, а најмалото на 1375 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]