Космос-334

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-334
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 23 април 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1970
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,4 минути
Апоапсида 430 км
Периапсида 259 км
Меѓународна ознака 1970-033A

Космос-334 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 23 април 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-334 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 430 km, а најмалото на 259 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]