Космос-381

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-381
Датум на лансирање 2 декември 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,8 минути
Апоапсида 1012 км
Периапсида 966 км
Меѓународна ознака 1970-102A

Космос-381 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 декември 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1012 km, а најмалото на 966 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]