Космос-381

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-381
Датум на лансирање 2 декември 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,8 минути
Апоапсида 1012 км
Периапсида 966 км
Меѓународна ознака 1970-102A

Космос-381 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 декември 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1012 км, а најмалото на 966.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]