Космос-313

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-313
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 3 декември 1969
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,4 °
Орбитален период 88,9 минути
Апоапсида 251 км
Периапсида 198 км
Меѓународна ознака 1969-104A

Космос-313 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 декември 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5700 килограми. Космос-313 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 251 km, а најмалото на 198 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]