Космос-316

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-316
Датум на лансирање 23 декември 1969
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1970
Орбитален наклон 49,5 °
Орбитален период 101,7 минути
Апоапсида 1538 км
Периапсида 148 км
Меѓународна ознака 1969-108A

Космос-316 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 23 декември 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1538 km, а најмалото на 148 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]