Космос-340

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-340
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 25 април 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,6 минути
Апоапсида 1469 км
Периапсида 1408 км
Меѓународна ознака 1970-036E

Космос-340 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 април 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-340 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1469 km, а најмалото на 1408 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]