Космос-354

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-354
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 28 јули 1970
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1970
Орбитален наклон 49,6 °
Орбитален период 87,6 минути
Апоапсида 178 км
Периапсида 134 км
Меѓународна ознака 1970-056A

Космос-354 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 јули 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-354 бил сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 87,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 178 km, а најмалото на 134 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]