Космос-394

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-394
Датум на лансирање 9 февруари 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 96,5 минути
Апоапсида 614 км
Периапсида 569 км
Меѓународна ознака 1971-010A

Космос-394 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 9 февруари 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 614 км, а најмалото на 569.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]