Прејди на содржината

Космос-371

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-371
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 12 октомври 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 99,8 минути
Апоапсида 754 км
Периапсида 750 км
Меѓународна ознака 1970-083A

Космос-371 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 октомври 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 775 килограми. Космос-371 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 99,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 754 км, а најмалото на 750.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]